İletişim:    Telefon: +90 262 677 46 00      Email: info@demisas.com.tr
992016

Demisaş'ın İhracat Başarısı Bir Kez Daha Ödüllendirildi!

Türkiye İhracatçılar Meclisi nin (TİM) ilk bin ihracatçı listesinde yer alan İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) üyesi olan Demisaş ın 2014 yılında yakaladığı ihracat başarısı, her yıl olduğu gibi bu yıl da ödüllendirildi.

İDDMİB in 8 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirdiği ve Türkiye nin önde gelen 75 başarılı firmasını ödüllendirdiği törende Türkiye ihracatına katkıda bulunan başarılı firmalar; Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Veysel Parlak, TİM Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki, İDDMİB Başkanı Rıdvan Mertöz ve İSO Başkanı Erdal Bahçıvan dan ödüllerini aldılar.

Demisaş adına ödülü Yönetim Kurulu Üyesi Fuat Sucu nun aldığı törenin ardından Demisaş Genel Müdürü Hakan Yaşar konuya ilişkin olarak şunları kaydetti:

"Demir-çelik sektörü, ülkemiz sanayi üretiminde ve ihracatında önemli bir yere sahip. Bu sektörün otomotiv ve makine imalatına hizmet veren döküm sektörü de gün geçtikçe gelişmekte ve büyümektedir. Ağırlıklı iç kaynaklar kullanılarak yapılan yüksek oranlı ihracatı sayesinde, ülkemiz cari açık problemine pozitif katkı verebilmektedir. Fakat yapılan üretimlerin ve satışların niteliği maalesef istenen katma değere erişim noktalarında değildir. Firmalar yeteneklerini geliştirerek, eksiklerini tamamlayarak ve sermaye yapılarını kuvvetlendirerek, üretim ve pazarlarını süratli bir şekilde nitelikli ürünlere doğru yönlendirmelidir. Üründe, Ar-Ge ve üretimde proses geliştirme çalışmaları ile Avrupa nın katma değersiz ara malı üreticisi olmaktan çıkıp, marka değeri olan firmalara sahip olmalıyız. Ürettiğimiz ve sattığımız her üründe, ilave edilebilecek değerleri araştırmalı, o pazarda veya üründe bu imkan yok ise çok kıymetli kapasitelerimizi planlı bir şekilde rekabetin az, katma değerin yüksek olduğu ürün gruplarında değerlendirmeliyiz. Bir zamanlar avantaj gibi görünen işçilik maliyetlerimiz, düşük seviyedeki otomasyon, verim kayıpları, eğitim eksikliği gibi etkenler nedeniyle artık bizi rekabetçi konumda tutamamaktadır. Sadece bu sebeple ülkemize kaydırılan birçok üretim son 10 senede rekabetçiliğini yitirmiştir. İhracat ve katma değer potansiyeli olan tüm firmalar teşviklerle desteklenmeli, özellikle nitelikli ara eleman açığı bir problem olmaktan çıkarılmalıdır. Eğitim politikaları ülkenin sanayileşme, araştırma ve geliştirme faaliyetlerine paralel hazırlanmalıdır. Niteliksiz çalışana ücret ve prim desteği yerine, nitelikli çalışanı ortaya çıkaracak eğitim sistemine geçilmelidir. Avrupa da inşaat işçisi dahi belirli bir teknik eğitim ve sertifikaya sahipken, gelişmeye muhtaç olan bizler tarım işçisinden ve düz lise mezunlarından teknik ara eleman yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu açık kapanamaz ise niteliksiz fason üretimler büyüyerek artar, katma değerli ve teknolojik ürünlere ulaşmak ise giderek zorlaşır."